Smog bezpośrednio wpływa na stan naszego układu oddechowego. Najmniejsze zaburzenie działania tego mechanizmu ma odzwierciedlenie w funkcjonowaniu naszego całego organizmu. Niewydolność oddechowa spowodowana przez dymy i pyły jest początkiem groźnych chorób płuc i serca. Smog zmniejsza naszą odporność i stajemy się bardziej podatni na alergie i nawracające zapalenie oskrzeli. Nawet krótkotrwały kontakt z toksycznymi substancjami znajdującymi się w powietrzu ma wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację i wydolność. Nie jest nadużyciem mówiąc, że smog jest cichym zabójcą.

Bardzo zły stan powietrza to nie tylko problem dużych miast i aglomeracji. Uzależniony jest również od klimatu i ukształtowania terenu. Bezpośrednim sprawcą złego stanu powietrza są indywidualne gospodarstwa domowe ogrzewane piecami na koks, węgiel i drewno. Samochody, wielkie fabryki i kotłownie to zaledwie 17% udziału w emisji cząstek PM10.

W jaki sposób możemy chronić się przed smogiem?

Nie zawsze mamy wpływ na wybór miejsca zamieszkania i pracy, ale zdecydowanie mamy wpływ na jakość powietrza którym oddychamy. Codzienne przebywanie na świeżym powietrzu w lesie lub parku. Warto kontrolować stan jakości powietrza za pomocą prostych i intuicyjnych aplikacji pogodowych. Niezbędne jest również dbanie o czystość i odpowiednie nawilżenie powietrza, którym oddychamy w domu podczas zabawy, relaksu i snu. Z pomocą przyjdzie wielofunkcyjne urządzenie TRIADA, które z podwójnym filtrem wodnym i filtrem suchym wyeliminuje kurz, pył, smog, pleśń i inne drobnoustroje. ‘Efektem ubocznym’ będzie rześkie, zjonizowane ujemnie powietrze, które przypomni zapach nadmorskiej bryzy lub klimat po burzy.